Η Ελλάδα πήρε το σετ της δεκαετίας!

Μονπελιέ, αποστολή: Παντελής Λώλης

Απίστευτο και όμως αληθινό! Η Ελλάδα πήρε σετ από την Ιταλία και για τέσσερα σετ κοίταξε στα μάτια τους παγκόσμιους Χουαντορένα, Τζιανέλι και Ζάιτσεφ! Σε ποιον να το πεις και ποιος να το πιστέψει. Είκοσι ένα χρόνια (29-08-1998) μετά το τελευταίο - σε μεγάλη διοργάνωση (τους είχαμε πάρει και 2 σετ
στους Μεσογειακούς το 2009) - κερδισμένο σετ στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού στο Αμύνταιο (15-11 το πρώτο), η Εθνική έκανε αυτό που ουδείς μπορούσε να σκεφτεί πριν την έναρξη του δεύτερου αγώνα στον Α΄ όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Μονπελιέ.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μπορεί να έχασε 3-1 σετ (17-25, 25-23, 25-18, 25-18) αλλά με το σετ που πήρε και την εν γένει παρουσία της στην Αρένα του Μονπελιέ, έδειξε ότι είναι έτοιμη με ανάλογες εμφανίσεις στα κρίσιμα ματς με Πορτογαλία και Ρουμανία να πετύχει την υπέρβαση και να προκριθεί στην επόμενη φάση. Το σετ που πήρε η ομάδα του Ανδρεόπουλου, χωρίς υπερβολή μπορεί να χαρακτηριστεί το σετ της τελευταίας δεκαετίας. Τέτοιο μεγάλο σετ είχαμε να πάρουμε από μεγάλη ομάδα από την τελευταία μας συμμετοχή σε ευρωπαϊκό το 2009 στην Σμύρνη όταν νικήσαμε με 3-0 σετ τους πρωταθλητές Ευρώπης το 2007, Ισπανούς. Πολύ καλή διαχείριση παικτών από τον κόουτς Δημήτρη Ανδρεόπουλο που έκανε το καλύτερο κοουτσάρισμα στα 2 χρόνια που βρίσκεται στον πάγκο της Εθνικής με αλλαγές που βοήθησαν την ομάδα. Δεν υπάρχει παίκτης που να υστέρησε από την Εθνική ομάδα. Όποιον και να βγάλουμε MVP θα αδικήσουμε τους υπόλοιπους.

Σετ για αρχείο!

Η Εθνική κατάφερε να εκνευρίσει τους Ιταλούς που από τον πρώτο πόντο του ματς έδειξαν την υπεροψία τους. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο κόουτς των Ιταλών Τζιανλορέντζο Μπλεντζίνι ζήτησε video ρέφερι στον πρώτο πόντο του αγώνα και δεν δικαιώθηκε. Γενικά οι Ιταλοί ήταν εκνευρισμένοι αφού έβλεπαν ότι απέναντί τους δεν είχαν αντίπαλο που θα τον κέρδιζαν μόνο με τις φανέλες.

Το πρώτο σετ της Εθνικής ήταν πραγματικά για σεμινάριο. Με 4 άσσους (κανέναν η Ιταλία), 77% στην υποδοχή (41% η Ιταλία) και 12/24 επιθέσεις (8/21 η Ιταλία) η «γαλανόλευκη» έκανε επίδειξη δύναμης κατακτώντας το σετ με 25-17 σε 29 λεπτά.

Ίδρωσαν και εκνευρίστηκαν οι Ιταλοί!

Στο δεύτερο οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 22-17 και πίστεψαν ότι εύκολα θα έφθαναν στο 1-1. Ο Ανδρέοπουλος έριξε στο ματς Ράπτη και Κουμεντάκη οι οποίοι με τα σερβίς τους διέλυσαν την αντίπαλη υποδοχή. Ο Ράπτης με δική του επίθεση πήγε στο 22-20 και με δύο άσσους του Κουμεντάκη ισοφαρίσαμε σε 23-23. Επίθεση με μπλοκ άουτ του Ζάιτσεφ και κόντρα μπάλα του Χουαντορένα διαμόρφωσαν το 25-23 για τους Ιταλούς που δεν μπορούσαν να πιστέψουν την δυναμική και την αντίσταση που έδειχνε η ελληνική ομάδα.

Άλλαξε το σετ στο 11-11

Η Εθνική συνέχισε και στο τρίτο σετ να κοιτάει στα μάτια την Ιταλία. Στο 11-11 οι Ιταλοί «ξύπνησαν». Με σέρβερ τον Χουαντορένα και ανεβάζοντας ταχύτητα στο μπλοκ και στην επίθεση ανάγκασαν σε λάθη την ελληνική ομάδα που δέχθηκε σερί 5-0 και έμεινε πίσω με 16-11. Εκεί κάπου τελείωσε και το σετ με τους Ιταλούς να το κατακτούν με 25-19 και να παίρνουν προβάδισμα με 2-1. Ο Ιταλός κόουτς εκνευρισμένος από το ξεκίνημα, απίστευτο και αυτό, πήρε τάιμ άουτ στο 24-19!

Δεν άντεξε στο τέταρτο

Στο τέταρτο σετ η Εθνική ακολούθησε την Ιταλία μέχρι το 7-6. Οι Ιταλοί πίεσαν στο μπλοκ, ξέφυγαν με 4 (14-6) και παρά το γεγονός ότι η Εθνική ροκάνισε τη διαφορά στους 4 (15-11) δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στο σετ.

Οι πόντοι της Ιταλίας προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 8 άσσους, 46 επιθέσεις και 31 λάθη αντιπάλων.

Οι συνθέσεις:
ΙΤΑΛΙΑ (Μπλενγκίνι): Χουαντορένα 21 (19/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ. - 39% άριστες), Τζιανέλι 10 (6/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ζάιτσεφ 12 (10/26 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Πιάνο 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ρουσό 1 (1/2 επ.), Αντόνοφ 7 (7/14 επ., 42% υπ. - 21% άριστες) / Κολάτσι (λ, 56% υπ. - 28% άριστες), Μπαλάσο (λ), Καντελάρο 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λάνζα, Ανζάνι.

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 15 (13/28 επ., 2 άσσοι), Φιλίποφ 1 (1/2 επ.), Πετρέας 4 (4/8 επ.), Πελεκούδας 7 (7/13 επ.), Φράγκος 5 (5/15 επ., 63% υπ. - 33% άριστες), Πρωτοψάλτης 13 (13/31 επ., 71% υπ. - 42% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 82% υπ. - 45% άριστες), Ζήσης (λ), Κουμεντάκης 2 (0/3 επ., 2 άσσοι, 40% υπ. - 20% άριστες), Ράπτης 4 (2/5 επ., 2 άσσοι, 25% υπ. - 25% άριστες).