Η Εφές «διέλυσε» την Ρεάλ (video)

Η Αναντολού Εφές στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Euroleague «σκόρπισε» την Ρεάλ στο «Σινάν Ερντέμ» επικρατώντας με 74-60.

Η φιναλίστ του περυσινού Φάϊναλ Φορ έπαιξε καταπληκτική άμυνα, είχε τον Ντάνστον κυρίαρχο κάτω από τα καλάθια με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ και καθοριστικό στο τρίτο δεκάλεπτο τον Κρούνοσλαβ Σίμον, με τον Κροάτη γκαρντ να βάζει 17 πόντους, να μαζεύει 9 ριμπάουντ και ν’ ανοίγει τον δρόμο για την άνετη νίκη.

Η
Ρεάλ παρουσιάστηκε κάκιστη και πολύ άστοχη στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό ότι τελείωσε το ματς με 7/30δ., 12/30τρ., 10/12β., 14 ασίστ για 16 λάθη και με τέτοια ποσοστά δεν μπορούσε να περιμένει τίποτε καλύτερο.

Προηγήθηκε με 29-31 στο πρώτο ημίχρονο αλλά από την στιγμή που έμεινε πίσω με 32-31 δεν μπόρεσε ν’ αντισταθεί στο ολοκληρωτικό παιχνίδι της τουρκικής ομάδας.

Η διαφορά έφτασε και στους 19 πόντους (74-55) με την Εφές να φτάνει στη νίκη μέσα σε αποθέωση.

Για την Ρεάλ ουδείς επέπλευσε με τους Γιούλ 14π., 1ας, 1λ.,Καμπάσο 5π., 7ας., Μίκι 10π, 8ρ., να προσπαθούν κατά διαστήματα.