Η χειρονομία του Βελάσκο και το …video challenge της Αργεντινής (video)

Με άσεμνη χειρονομία προς τον Βέλγο κόουτς της Εθνικής Πολωνίας, Βιτάλ Χέινεν, απάντησε ο Χούλιο Βελάσκο, προπονητής της Εθνικής Αργεντινής, μετά τη νίκη της ομάδας του με 3-2 σετ στον πιο επεισοδιακό αγώνα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος που φιλοξενείται στα γήπεδα της Ιταλίας και της Βουλγαρίας. Ο έμπειρος Βελάσκο, στο 5ο παγκόσμιο πρωτάθλημα της ένδοξης καριέρας του, βγήκε από τα ρούχα του και έσκισε το …πρωτόκολλο βλέποντας τον αντίπαλο προπονητή να ζητάει σχεδόν κολλητά δύο video
challenge τα οποία μάλιστα οι διαιτητές τον δικαίωσαν.

Στο 10-9 της Αργεντινής στο πέμπτο σετ, στην μονομαχία στο φιλέ του Κόντε με τον Κονάρσκι, οι διαιτητές δεν έβγαλαν άκρη ούτε με το βίντεο και αποφάσισαν επανάληψη (το ριπλέι δείχνει ότι η μπάλα βγαίνει πιθανότατα από το χέρι του Κόντε). Οι Πολωνοί προηγήθηκαν 11-10 και μια νέα μονομαχία και πάλι του Κόντε με τον Κοτσανόφσκι αναζωπύρωσε την φωτιά. Στο video challenge που ζήτησε ο Χέινεν οι ρέφερι ορθώς τον δικαίωσαν με την Πολωνία να παίρνει πλεονέκτημα δύο πόντων (12-10) και τον Βελάσκο να τρελαίνεται στον πάγκο. Οι Ευρωπαίοι είχαν στην διάθεσή τους 3 σετ μπολ (14-11) για το 3-2 αλλά οι Λατινοαμερικάνοι με σερί 5-0 πήραν το σετ, το ματς και έδωσαν το δικαίωμα στον προπονητή τους να κάνει γύρο θριάμβου στο γήπεδο κάνοντας περισσότερες από πέντε φορές άσεμνη χειρονομία προς τον αντίπαλο προπονητή. Το τέλος του αγώνα βρήκε τους Αργεντινούς να ποζάρουν στον φωτογραφικό φακό ζητώντας video challemge θέλοντας να πικάρουν τους Πολωνούς.