Η Αταλάντα πέρασε από το «Ένιο Ταρντίνι» (video)

Η Αταλάντα μετά από ένα εξαιρετικό ματς, νίκησε με 3-1 την Πάρμα στο «Ένιο Ταρντίνι» και παρέμεινε στο κυνήγι ενός εισιτηρίου που οδηγεί στην Ευρώπη.

Η Πάρμα προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 8’ όταν μετά από λάθος του Μαντσίνι, ο Ζερβίνιο έφυγε στην κόντρα και πλάσαρε ιδανικά τον Γκολίνι για το 1-0.

Η Αταλάντα πήρε τα ηνία του αγώνα κι έχασε καλές ευκαιρίες με Ζαπάτα (11’, 12’) και Γκόμεζ (16’, 21’).

Κατέφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο 24’ όταν μετά από κάθετη πάσα του Γκόμεζ,
ο Πάσαλιτς με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 39΄οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να προηγηθούν όταν ο Τσεράβολο έφυγε στην κόντρεα αλλά ο Γκολίνι έκανε μια σπουδαία επέμβαση.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς κι έχασαν τέσσερις καλές ευκαιρίες για γκολ, με Γκόμεζ (48’, 59’), Φρέουλερ (56’), Καστάν (72’).

Στο 75’ όμως μετά από πάσα του καστάν ο Ζαπάτα μέσα από την μικρή περιοχή έκανε το 1-2 με το 18ο φετινό του γκολ.

Στο 93’ ο Γκόμεζ μέσα από την περιοχή δεν μπόρεσε να κάνει το 1-3, αλλά ένα λεπτό μετά σε αντεπίθεση της «Λα Ντέα» ο αργεντίνος σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Ζαπάτα που με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή σφράγισε τη νίκη της ομάδας του Μπέργκαμο.