Η Άλμπα επιβίωσε στο θρίλερ

Η Βαλένθια βρέθηκε πολύ κοντά στο 2-0 και την κατάκτηση του Eurocup αλλά η Άλμπα ήταν αυτή που επιβίωσε στο θρίλερ κερδίζοντας στην παράταση με 95-92. 'Ετσι ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και ο φετινός Κυπελλούχος που παράλληλα θα πάρει και το εισιτήριο για την επόμενη Ευρωλίγκα θα κριθεί στον τρίτο τελικό που θα γίνει τη Δευτέρα στη Βαλένθια.

Οι Ισπανοί προηγήθηκαν μετά από εξαιρετικά αμφίρροπο αγώνα με 66-71 και 68-73 και τρία λεπτά για το τέλος αλλλά η Άλμπα κατάφερε να ισοφαρίσει 83-83 με καλάθι
του Σίβα στα 10''8 πριν το τέλος του κανονικού αγώνα. Στην παράταση οι Γερμανοί ήταν καλύτεροι και η άμυνα ζώνης του Ρενέσες απειλήθηκε μόνο από τα σουτ του Βαν Ρόσομ.

ΑΛΜΠΑ: Σαϊμπου 2, Σίβα 14, Γκίφι 11, Σνάιντερ, Χέρμανσον 14, Βάγκνερ 6, Γκιεντράιτις 17, Τίμαν 7, Κλίφονρτ 5, Ενόκο 4, Σίκμα 15.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Αμπάλδε 4, Λαμπεϊρί 5, Ντιό 2, Βαν Ρόσομ 22, Τόμας 15, Τόμπι 3, Ντούμπλιεβιτς 9, Σαν Εμετέριο 16, Ματ Τόμας 5, Σάστρε 6, Ντουρνεκαμπ 5.