Γουινέα Μπισάου-Αίγυπτος 0-1: Η κλάση του Σαλάχ

Η Αίγυπτος μπορεί να είχε την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων στο παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής του Κόπα Άφρικα με αντίπαλο την Γουινέα Μπισάου, αλλά λίγο έλειψε να μην πάρει το τρίποντο της νίκης

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα στο 69ο λεπτό και έλυσε τον γόρδιο δεσμό, όμως στο τελευταίο εικοσάλεπτο η Γουινέα Μπισάου βγήκε στην επίθεση και βρήκε γκολ ισοφάρισης. Ή τουλάχιστον έτσι νόμιζε. Στο 82ο

λεπτό ο Μαμά Μπαίντε σκόραρε μέσα από την περιοχή αλλά έπειτα από υπόδειξη του VAR το τέρμα δεν μέτρησε λόγω φάουλ.

Στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι την λήξη η Γουινέα Μπισάου δεν μπόρεσε να βρει το πολυπόθητο γκολ ισοφάρισης και έτσι η Αίγυπτος του Σαλάχ πήρε προβάδισμα αναφορικά με την κατάληψη της δεύτερης θέσης στον τέταρτο όμιλο.

Η Νιγηρία, που νωρίτερα κέρδισε το Σουδάν με 3-1, έχει εξασφαλίσει και το «εισιτήριο» για τους «16» του Κόπα Άφρικα και την πρώτη θέση.