Γκραν Κανάρια-Βαλένθια 91-90: Νίκη πρωτιάς για τους νησιώτες (hls)

Αμφότερες οι ομάδες παρουσίασαν σημάδια κούρασης απολύτως φυσιολογικά, καθώς το μεταξύ τους παιχνίδι ήταν το 4ο σε διάστημα 8 ημέρων σε ισπανικό πρωτάθλημα και Eurocup.

Μάλιστα την περασμένη Παρασκευή η Βαλένθια είχε διαλύσει την Γκραν Κανάρια με 91-62 για τη Liga ACB.

O ρυθμός δεν ήταν φρενήρης, όπως έχουμε συνηθίσει σε “ισπανικούς” εμφυλίους, με το πρώτο ημίχρονο να είναι ισορροπημένο (38-36 για τους γηπεδούχους)

και να έχει ως κύριο χαρακτηριστικό την εμμονή των Βαλενθιάνων να εκτελούν από την περίμετρο (7/20 έναντι 5/13 διπόντων).

Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ μέχρι το τελευταίο τρίλεπτο, όμως 2 λεπτά πριν από το τέλος με κάρφωμα του Λαμπεϊρί (κι αφού νωρίτερα ο Πρέπελιτς έχει πάρει στις πλάτες του την Βαλένθια) οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8 πόντους, 73-81. Κι όμως οι νησιώτες δεν τα παράτησαν και με σερί 8-0 οδήγησαν το ματς στη παράταση, όπου τελικώς επικράτησαν με 91-90.

Από τους νικητές ο Σλότερ είχε 23 πόντους, ο Καλίφα Ντιόπ 18, ο Πουστοβί 12 κι ο Στέβιτς 10. Για την Βαλένθια που έπεσε στο 8-4, ο Πρέπελιτς είχε 18 πόντους, ο Ριβέρο 14, ο Βαν Ρόσομ 11.