«Γκέλαρε» η Σέλτικ

Η Σέλτικ πήρε προβάδισμα με δύο γκολ του Σινκλέρ στην έδρα της Χιμπέρνιαν μέσα σε τέσσερα λεπτά και έδειχνε να καθαρίζει το ματς, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν διαφορετική άποψη και κατάφεραν σε τρία λεπτά να φέρουν το ματς στα ίσια.

Οι Πρωταθλητές Σκωτίας πήγαν στην έδρα της Χιμπέρνιαν με σκοπό να κρατήσουν την διαφορά από την δεύτερη Ρέιντζερς. Στο πρώτο ημίχρονο παρά τις ευκαιρίες δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε κάποιο γκολ. Στην επανάληψη οι παίκτες τους
Μπρένταν Ρότζερς μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς και με συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα πήραν το προβάδισμα με τον Σκοτ Σινκλέρ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το 0-2 και έδειξε να τελείωνει την υπόθεση νίκη. Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν αντίδραση και στο 76ο λεπτό μείωσαν σε 1-2 με τον Άμπροουζ και τρία λεπτά αργότερα ισοφάρισαν στο τελικό 2-2 χάρη σε γκολ το Σο.

Η Σέλτικ πήγε στους 38 βαθμούς, πέντε περισσότερους από Ρέιντζερς και Αμπερντίν, έχοντας όμως και ένα ματς λιγότερο.