Γιουβέντους – Νάπολι 1-1 : Λιγότερο «Χ»αμένοι οι φιλοξενούμενοι! (hls)

Παρότι οι περισσότεροι φίλαθλοι, εντός κι εκτός Ιταλίας, θεωρούσαν τη Γιουβέντους ως το μεγάλο φαβορί για την νίκη στο αποψινό ντέρμπι με τη Νάπολι, η ομάδα του Πιεμόντε σε ελάχιστα κομμάτια της αναμέτρησης δικαίωσε τον διαχρονικό τίτλο της «Μεγάλης Κυρίας» του ποδοσφαίρου.
Κι αν η απουσία λόγω covid-19 των έμπειρων κεντρικών αμυντικών της (Κιελίνι, Μπονούτσι) μπορεί να αποτελέσει ένα μικρό ελαφρυντικό για την τακτική εγκράτεια που έδειξε τακτικά ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι – αποφεύγοντας να δώσει χώρους και ταχύτητα στους φιλοξενούμενους, τότε τι να πει και η Νάπολι… Των περισσότερων ενεργών

κρουσμάτων και απουσιών σε όλες τις γραμμές.
Ο Βέλγος Μέρτενς έκανε τη διαφορά στο πρώτο μέρος, προκαλώντας μια διαρκή αναστάτωση στην άμυνα των γηπεδούχων και μάλιστα επιβεβαίωσε τις όποιες φοβίες τους, σκοράροντας στο 23ο λεπτό!
Προς το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και καθ’ όλη, σχεδόν, τη διάρκεια του δευτέρου μέρους η Γιουβέντους πήρε τα ηνία του αγώνα, όμως παρότι κατάφερε να φέρει την ισορροπία σχετικά νωρίς με το γκολ του Κιέζα στο 54’ δεν είχε τις απαραίτητες λύσεις στο δημιουργικό κομμάτι και δεν τις απέκτησε ούτε με την είσοδο του Ντιμπάλα στο 66ο, καθώς ο Αργεντίνος αναλώθηκε σε πολλές ανούσιες κι ατέρμονες ενέργειες, δίχως να γίνουν πολλές φάσεις προς την εστία του Οσπίνα.
Το 1-1 κρίνεται εν μέρει δίκαιο με την «Γιούβε» να χάνει την ευκαιρία άμεσης προσέγγισης της πρώτης τετράδας – καθώς η κορυφή της φαίνεται εδώ και καιρό ως κάτι πολύ απόμακρο – ενώ η Νάπολι μάλλον θα πρέπει να αισθάνεται πιο βολεμένη δεδομένων των συνθηκών…