Europa League: Συντριβή της Φέγενορντ, εύκολα η Μίλαν (vid)

Europa League: Συντριβή της Φέγενορντ, εύκολα η Μίλαν (vid)mkatsafaΠέμ, 10/29/2020 - 22:14

Η άσημη Βολφσμπέργερ έκανε την μεγάλη έκπληξη στα πρώτα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής στο Europa League. Χωρίς νίκη στα έξι πρόσφατα παιχνίδια της στο Γιουρόπα Λιγκ, η αυστριακή ομάδα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον 35χρονο Μίκαελ Λιέντλ που πέτυχε χατ τρικ, επικράτησε

4-1 στο «De Kuip» της Φέγενορντ.

«Σαρωτικός» ο Ερυθρός Αστέρας, συνέτριψε 5-1 τη Σλόβαν Λίμπερετς με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, τον Μπεν να σκοράρει δις, φτάνοντας τα 8 γκολ εφέτος σε 14 ματς πρωταθλήματος και Ευρώπης. Η Μίλαν «περπατώντας» νίκησε τη Σλάβια Πράγας, με τους «ροσονέρι» να φτάνουν τις 8 νίκες (έχουν και 2 ισοπαλίες) σε 10 ματς εφέτος.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιώργου Δώνη, παίζοντας με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 67ο λεπτό, νίκησε με ανατροπή τη Σίβασπορ, όπως με ανατροπή νίκησε 3-1 η Βιγιαρεάλ την Καραμπάχ, πετυχαίνοντας και τα τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Δέκα ματς αήττητη παρέμενε η Τότεναμ, καθώς δεν είχε χάσει μετά την πρεμιέρα της Πρέμιερ Λιγκ (από την Έβερτον). Με ένα γρήγορο γκολ η Αντβέρπ νίκησε 1-0, σε μία χορταστική βραδιά με μόνο μία «λευκή» ισοπαλία στο ματς ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Aναλυτικά τα αποτελέσματα:

8ος Όμιλος
Μίλαν-Σπάρτα Πράγας 3-0 (24΄Ντίαθ, 57' Λεάο, 67' Νταλότ)
Λιλ-Σέλτικ 2-2 (67' Τσέλικ, 75' Ινκονέ /28΄, 32΄Ελιονούσι)

9ος Όμιλος
Σίβασπορ-Μακάμπι 1-2 Τελ Αβίβ (55΄Καγιοντέ/  68' Μπίτον (πεν), 75΄Πέρετζ)
Καραμπάχ-Βιγιαρεάλ 1-3 (78' Οβόσου/80' Γέρεμι, 84', 90+4' Αλκάθερ)

10ος όμιλος
Αντβέρπ-Τότεναμ 1-0 (29' Ραφαέλοφ)
ΛΑΣΚ Λιντς-Λουντογκόρετς 4-3 (2', 55΄ Μπάλιτς, 11΄ Γκρούμπερ, 34' Ραγκούζ /15' Έλβις, 67΄, 73΄Μανού)

11ος Όμιλος
Φέγενορντ-Βολφσμπέργκερ 1-4 ( 53΄Μπέρχαουζ /4', 13', 60΄ Λιέντλ, 66' Γιόβελιτς)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-0

12ος Όμιλος
Ερυθρός Αστέρας-Σλόβαν Λίμπερετς 5-1 (7', 22' Μπεν, 49' Γκάιτς, 67' Κατάι, 69' Φαλτσινέλι /41' Μάτουσεκ)
Γάνδη-Χοφενχάιμ 1-4 ( 90+2' Κλάιντιστ/35' Μπελφοντίλ, 52' Γκρίλιτς, 73' Γκατσίνοβιτς,90+3' Νταμπούρ)

ΔΙΕΘΝΕΙΣ - UEFA Europa League - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Off Off mkatsafa Off Off ΔΙΕΘΝΕΙΣ Η άσημη Βολφσμπέργερ έκανε την μεγάλη έκπληξη στα πρώτα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής στο Europa League. Article publish on Πέμ, 10/29/2020 - 22:14 Article hide updated date Off Article is longform Off