Για πρώτη φορά στην ιστορία της στους «16» η Λοκομοτίβ

Η Λοκομοτίβ Μόσχας έγινε η 2η ρωσική ομάδα, μετά την ΤΣΣΚΑ χθες που εξασφάλισε το εισιτήριο για τους «16» του Γιουρόπα Λιγκ, Μετά τη νίκη της στο πρώτο ματς στη Γαλλία με 3-2, επικράτησε και στη ρεβάνς με 1-0.

Η Νις είχε την ευκαιρία να προηγηθεί και να αποκτήσει αρκετές ελπίδες πρόκρισης, αλλά ο Μάριο Μπαλοτέλι είχε δύο δοκάρια μέσα σε 8 λεπτά (11΄και 19΄). Και όπως γίνεται συνήθως η ομάδα που χάνει τις ευκαιρίες τιμωρείται.

Η Λοκομοτίβ σκόραρε με τον Ιγκόρ Ντενίσοφ στο 30ο λεπτό, ο 33χρονος μέσος που πέτυχε το πρώτο του τέρμα φέτος στην διοργάνωση και ουσιαστικά έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες πρόκρισης της ομάδας του Λουσιέν Φαβρ. Δοκάρι είχε και η πρωτοπόρος του ρωσικού πρωταθλήματος, στο 67΄με τον Αντόν Μιραντσούκ.