Γαλλία-Πολωνία 1-3: Της έσπασε το αήττητο

Η Πολωνία επικράτησε στην Οτάβα του Καναδά της Γαλλίας με 3-1 σετ σε αναμέτρηση για την 1η εβδομάδα του Volleyball Nations League.
Η Πολωνία υποχρέωσε την Γαλλία στην πρώτη της ήττα στη διοργάνωση, σ’ ένα εξαιρετικό ματς, υψηλού επιπέδου.
Άλλωστε ήταν ένας αγώνας ανάμεσα στην Παγκόσμιο Πρωταθλήτρια (Πολωνία) και την χρυσή Ολυμπιονίκη των Αγώνων του Τόκιο (Γαλλία).
Η Γαλλία με εντυπωσιακό στο σερβίς τον Μπριζάρ ξέφυγε στο πρώτο σετ με 14-6 και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του σετ.
Στηην συνέχεια όμως η Πολωνία βελτίωσε κι εκείνη την ποιότητα στο σερβίς, χάλασε την γαλλική υποδοχή. Με κορυφαίους τον διαγώνιο Μπούτριν και τον ακραίο Φορνάλ, κυριάρχησε στην επίθεση και κατέκτησε τα τρία επόμενα σετ με 25-22, 25-21 και 25-22 και μαζί τη νίκη.