Γαλλία-Μαυροβούνιο 89-46: Με πολυφωνία και εξαιρετική άμυνα στα ημιτελικά

Η Γαλλία σε ολόκληρο το τουρνουά μέχρι τώρα έχει δείξει ότι το μυστικό της είναι πως δεν υπάρχουν βασικές και αναπληρματικές. Αυτό έκανε και σήμερα με τις παίκτριες που ήρθαν από τον πάγκο να σκοράρουν 43 πόντους.

Μετά το 7-6 της πρώτης περιόδου οι Γαλλίδες δεν κοίταξαν ποτέ πίσω αυξάνοντας συνεχώς τη διαφορά. Ακόμα και όταν το Μαυροβούνιο έκανε μια προσπάθεια στο δεύτερο 10λεπτο μειώνοντς στους 10 πόντους με σερί 8-0, 34-24, οι παίκτριες του Τουπάν αντέδρασαν άμεσα πηγαίνοντας το ματς στο +21 στις αρχές της τρίτης

περιόδου.

Οι Γαλλίδες είχαν τα κορμιά να περιορίσουν την Μακ που έκανε καταπληκτικό τουρνουά μέχρι τώρα και με τις υπόλοιπες του Μαυροβουνίου να είναι σε ρηχά νερά, η νίκη ήρθε πολύ νωρίτερα από το 40ο λεπτό.

Μπαντιάν, Γκρουντά και Φοτού ήταν οι καλύτερες μεταξύ ίσων, με το Μαυροβούνιο να μην έχει καν διψήφια σκόρερ. Προσεχής αντίπαλος για την Γαλλία το Βέλγιο σ’ ένα παιχνίδι που από άποψη απόδοσης θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και ο τελικός της διοργάνωσης.