Φοβερός Ντουράντ, οδήγησε στο 3-0 τους Warriors!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με θέρμη στο παρκέ και προηγήθηκαν 14-4. Ο Κέβιν Ντουράντ κράτησε την ομάδα του κοντά στην πρώτη περίοδο, καθώς σημείωσε 13 πόντους σε 12 λεπτά –δίχως να χάσει ούτε σουτ ενώ κατέβασε και τα 7 ριμπάουντ της ομάδας του!- με αποτέλεσμα οι Cavs να κλείσουν μπροστά μόνο με ένα πόντο, 29-28.

Με σταθερά καλούς τους Σμιθ και Λοβ (double double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ), η διαφορά έφτασε και πάλι σε διψήφια τιμή για το Cleveland (50-37) τέσσερα λεπτά πριν από το ημίχρονο. Όμως ο Ντουράντ, δίχως να έχει τη συνδρομή
του άστοχου Κάρι, προσθέτοντας ακόμη 9 πόντους στη δεύτερη περίοδο, έφτασε τους 24 με 7/10 εντός παιδιάς και έκλεισε την ψαλίδα στο 58-52.

Το τρίτο 12λεπτο έδωσε στους πρωταθλητές το προβάδισμα –με επιμέρους σκορ 31-23- καθώς ουδείς μπορούσε να σταματήσει τον KD, που ολοκλήρωσε την περίοδο στους 34 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ με την ομάδα του να έχει προβάδισμα δύο πόντων, 83-81.

Από εκεί και πέρα στην τελευταία περίοδο, υπήρχαν συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα, αλλά ο Ντουράντ δεν είχε αντίπαλο και με κρίσιμα καλάθια –μαζί με την αφύπνιση του Κάρι- φέρνει τους πρωταθλητές προ της διατήρησης των σκήπτρων τους, καθώς καμία ομάδα στην ιστορία του ΝΒΑ δεν έχει επιστρέψει από ένα 3-0.

Πέραν των 43 πόντων, ο Ντουράντ διάνθισε τη στατιστική του με 13 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Από 10 πόντους προσέθεσαν οι Γκριν, Μαγκί και Τόμσον, πολύ άστοχος ο Κάρι είχε 11 πόντους με 3/18 εντός παιδιάς.

Για τους ηττημένους, ο Λεμπρόν έκανε το 10 triple-double σε τελικούς (33 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ), θετικότατος ο Λοβ με 20 πόνοτυς, ο Χουντ είχε 15 πόντους κι ο Σμιθ 13.