Φορτούνα - Άγιαξ 1-2: Στην κορυφή ο "Αίαντας"

Φορτούνα - Άγιαξ 1-2: Στην κορυφή ο "Αίαντας"ntzouaniΚυρ, 01/24/2021 - 15:44

Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του ολλανδικού πρωταθλήματος διατηρήθηκε ο Άγιαξ, καθώς η ομάδα του Άμστερνταμ επικράτησε 2-1 της Φορτούνα στο Σιτάρντ και διατήρησε την απόσταση των τριών βαθμών από τη δεύτερη Φιτέσε.

Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό με αυτογκόλ του Σεμπάστιαν Πόλτερ μετά από προσπάθεια του Σχάρς, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 48ο λεπτό με τον Μικαέλ Τιρπάν.

Το νικητήριο γκολ

του Άγιαξ πέτυχε ο Σεμπαστιάν Αλέ με κοντινή προβολή στο 64ο λεπτό, ενώ η Φορτούνα Σιτάρντ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, εξαιτίας της αποβολής του Πόλτερ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ - Eredivisie - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Ajax - Ποδόσφαιρο Fortuna Sittard - Ποδόσφαιρο Off Off ntzouani Off Off ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ AFC Ajax ΟΛΛΑΝΔΙΑ Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του ολλανδικού πρωταθλήματος διατηρήθηκε ο Άγιαξ. Article publish on Κυρ, 01/24/2021 - 15:44 Article hide updated date On Article is longform Off