Φενέρμπαχτσε-Μακάμπι 109-74: Την διέλυσε

Ο αγώνας για λόγους ασφαλείας διεξήχθη στην Λιθουανία κάτι που προφανώς έφερε και…γούρι στον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και την ομάδα του.

Εκτός από το…παραφυσικό του πράγματος όμως, η Φενέρ έπαιξε καταπληκτική άμυνα, έκλεισε όλα τα ατού της Μακάμπι και δεν την άφησε να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο, κερδίζοντας συνάμα και την μάχη των ριμπάουντ.

Καθοριστικό το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου με άμυνα «τανάλια» και τον Παπαγιάννη κυριάρχο να βάζει 10 πόντους η Φενέρ έκανε ένα επιμέρους σκορ 35-9 μετατρέποντας το 22-22 σε 57-31 στο τέλος του ημιχρόνου.
Από εκείνο το σημείο και μετά το

ματς δεν αντέχει σε κριτική, διότι απλά τίποτε δεν άλλαξε.

Η Φενέρ ήταν στο 80-48 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου φτάνοντας άνετα στην τελική νίκη.

Για τους νικητές ο Ντόρσει 21π. (4/5δ., 3/5τρ., 4/4β.), 2ρ., 1 κλ., 21 pir, Μότλει 17π. (5/8δ., 7/8β.), Παπαγιάννης 14π. (7/8δ.), Γουίλμπεκιν 14π., Ντέιβις 11π., Μάνταρ 10π.-5 ασίστ
Ομαδικά: 29/38δ.-76,3%, 12/25τρ. 48%, 27 ασίστ για 8 λάθη, 35ρ.

Για την Μακάμπι, Μπόλντγουιν και Κόλσον από 13π., Μπράουν 10π.
Ομαδικά: 16 ασίστ για 12 λάθη, 18/45δ. 40%, 26ρ.