Εξαιρετικοί οι Έλληνες του εξωτερικού! Από γκολ σε… γκολ και όχι μόνο!

Εξαιρετικό ήταν το σαββατοκύριακο για τους Έλληνες του εξωτερικού! Οι… ξενιτεμένοι μας είχαν εκπληκτική παρουσία με γκολ και όχι μόνο!

Αρχικά, ο Ευθύμης Κουλούρης έσπασε… το ρόδι στην Τουρκία. Ο έμπειρος επιθετικός σκόραρε μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης της Αλάνιασπορ με την Φενέρμπαχτσε και πανηγύρισε το παρθενικό του τέρμα στη γειτονική χώρα.

Εν συνεχεία ο Γιάννης Νικολάου σημείωσε το μοναδικό τέρμα στη νίκη

της Μπράουνσβαϊγκ κόντρα στο Αννόβερο. Ο Έλληνας σκόραρε με προβολή, ύστερα από κεφαλιά πάσα του Ούτζα.

Έπειτα, ο Μανώλης Σάλιακας έδωσε το προβάδισμα στη Ζαντκ Πάουλι στο 19ο λεπτό με τη Ζαντχάουζεν. Ο 25χρονος δεξιός μπακ νίκησε τον γκολκίπερ των γηπεδούχων με ωραίο σουτ.

Μετά ήταν ο Γιώργος Γιακουμάκης, που τα ξημερώματα της Κυριακής (19/03) βρήκε δίκτυα στη νίκη 3-0 της Ατλάντα Γιουνάιτεντ επί των Πόρτλαντ Τάιμπερς, για το πρώτο του τέρμα στο MLS.

Τέλος σπουδαία εμφάνισ είχαμε και κάτω από τα γκολπόστ από τον Σωκράτη Διούδη στο παιχνίδι της Zαγκλέμπιε με τη Γιαγκελόνια! Ο Έλληνας κίπερ με την σπουδαία του εμφάνιση έδωσε τον βαθμό της ισοπλαίας στην ομάδα του.

Όχι και άσχημο σαββατοκύριακο για τα… παιδιά της ξενιτιάς!