Ευρωμπάσκετ Εφήβων: Άνετη πρόκριση της Εθνικής στα προημιτελικά, 88-70 την Φιλανδία

Η Εθνική Εφήβων προκρίθηκε με άνεση στα προημιτελικά του Εurobasket U19 που διεξάγεται στην πόλη Νίς της Σερβίας, νικώντας την Φιλανδία (88-70) στην φάση των “16” και την Πέμπτη (27/7, 16.30), θα αντιμετωπίσει την Γερμανία, η οποία επιβλήθηκε της Σουηδίας (93-77). Οι διεθνείς παίκτες είχαν εντυπωσιακή εκκίνηση στο πρώτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας και double score, ενώ μοναδική άτυχη στιγμή ήταν ο τραυματισμός (διάστρεμμα) του Στράτου Κολλιοντζή.

Στις…ζυγές περιόδους (2η και 4η), οι Φιλανδοί κέρδισαν το επιμέρους

σκορ με 6 και 11 περισσότερους πόντους, αντίστοιχα, αλλά στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η ελληνική ομάδα συσπειρώθηκε, μετά την απουσία του παίκτη του ΠΑΟΚ και με την αποτελεσματική άμυνα, διατήρησε το προβάδισμα σε διψήφια διαφορά. Οι έφηβοι έφτασαν σε συγκομιδή 51 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 18 ήταν επιθετικά και με δεύτερη ευκαιρία αύξησαν την διαφορά στο σκορ μέχρι τους 17 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Λιοτόπουλος (19π.) και

Δεκάλεπτα: 30-15, 48-39, 59-49, 86-70