Έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί η Εφές (video)

Η Εφές μπήκε καλύτερα στο παρκέ, βρήκε πόντους από όλους τους παίκτες της για να φτάσει σε ένα γρήγορο προβάδισμα 7 πόντων στα μέσα της πρώτης περιόδου, ωστόσο από εκεί και πέρα η ομάδα του Τρινκέρι ήλεγξε τα ριμπάουντ, έχοντας πρωταγωνιστή τον Ράιτ και με σερί 10-0 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 15-18.

Η τουρκική ομάδα ήταν πολύ άστοχη και στη δεύτερη περίοδο, ενώ η πρωταθλήτρια Γερμανίας έδωσε την επιθετική σκυτάλη στο Λο, ο οποίος ηγήθηκε στο επιθετικό κομμάτι με 8 πόντους, διευρύνοντας τη διαφορά και κλείνοντας το ημίχρονο στο 29-38 με καλάθι του Ζήση.

Με
καλάθι του Ρούμπιτ στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, η Μπάμπεργκ έφτασε τη διαφορά στους 15 πόντους κι έδειχνε έτοιμη να φύγει με τη νίκη από την Κωνσταντινούπολη, όπως και το 2016. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και μετά άλλαξε άρδην η εικόνα των δύο ομάδων: οι παίκτες του Αταμάν αποφάσισαν να παίξουν επιθετική άμυνα βρίσκοντας παράλληλα και ρυθμό στην επίθεση, ενώ οι της Μπάμπεργκ έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Κάπως έτσι από το 38-48 του 27' η Εφές βρέθηκε στο 67-53 στο 38' χάρη στο κρεσέντο των Μπράουν και Μακάλουμ, με τον Ντάνστον να "σκουπίζει" τα πάντα στις δύο ρακέτες.

Η Εφές επέστρεψε στις νίκες ύστερα από 4 διαδοχικές ήττες κι ο Αταμάν γιόρτασε με τον προσήκοντα τρόπο το 200ο παιχνίδι του στη Euroleague. Από τους νικητές, οι οποίοι δέχθηκαν μόνο 20 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπράουν είχε 21 πόντους, ο Μακάλουμ 19, ο Ντάνστον ολοκλήρωσε το ματς με double double 10 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 κοψίματα, ο Σίμον 11.

Από τη Μπάμπεργκ, η οποία κατέρρευσε στο δεύτερο μέρος, ο Χίκμαν είχε 10 πόντους, ο Μούσλι 9, από 8 οι Λο και Ράιτ.

Δεκάλεπτα: 15-18, 14-20, 15-10, 25-10

Τέλος Δεκαλέπτων: 15-18, 29-38, 44-48, 69-58