Έβαλε "stop" στη Σάκκαρη η Μπάρτι

Εκτός συνέχειας στο US Open έμεινε η Μαρία Σάκκαρη η οποία γνώρισε την ήττα από την Άσλι Μπάρτι με 2-0 σετ (7-5/6-3).

Η Μαρία Σάκκαρη είχε δύσκολο έργο εξ αρχής. Η Άσλει Μπάρτι αποτελούσε έτσι κι αλλιώς ένα πολύ δύσκολο εμπόδιο για την Ελληνίδα Πρωταθλήτρια. Όμω η απόδοσή της ήταν εξαιρετική στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Στο 1ο σετ
η Μπάρτι βρέθηκε να προηγείτε με 2-1 κάνοντας μπρέικ. Θα πάρει δύο ακόμη γκέιμς στη συνέχεια κάνοντας το 4-2, όμως η Μαρία δήλωσε παρούσα. Θα ισοφαρίσει σε 4-4 και θα περάσει μπρστά με 5-4 στα γκέιμς.
Κάπου εκεί, ένα, δυο, λάθη και η χαμένη αυτοσυγκέντρωση, έδωσε στην Μπαρτι τη δυνατότητα να γυρίσει και πάλι υπέρ της το σετ και να το κερδίσει με 7-5. Αξιοσημίωτο, το γεγογνός πως η Μπάρτι είναι 5-0 άσσους στο πρώτο σετ.

Στο 2ο σετ η Σάκκαρη θα προηγηθεί με 0-1 και 1-2. Είχε ευκαιρία για μπρέικ στο 4ο γκέιμ αλλά η Αυστραλή έμεινε "όρθια" και ισοφάρισε σε 2-2.

Με μπρέικ θα φτάσει στο 3-2 η Μπάρτι και με winner θα προηγηθεί με 4-2. Η Μαρία θα κάνει το 4-3 αλλά η Μπάρτι θα πετύχει το 5-3 και με ένα ακόμη μπρέικ θα τελειώσει το ματς υπέρ της.