Εθνική... Κριστιάνο Ρονάλντο! (video)

Η Πορτογαλία μπορεί να δυσκολεύτηκε αλλά τελικά κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Nations League επικρατώντας με 3-1 της Ελβετίας, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος μπορεί να καυχιέται ότι διαθέτει τον καλύτερο Πορτογάλο ποδοσφαιριστή όλων των εποχών. Ο επιθετικός της Γιουβέντους άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό αλλά στην επανάληψη οι Ελβετοί ισοφάρισαν στο 57' με τον Ροντρίγκεζ, έπειτα από υπόδειξη πέναλτι του διαιτητή μετά από τη χρήση VAR.

Όλα έδειχναν ότι το ματς θα οδηγούταν στην παράταση όμως ο Ρονάλντο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στο 88ο λεπτό ο σούπερ σταρ των γηπεδούχων ανέκτησε το προβάδισμα για την ομάδα του ενώ δύο λεπτά αργότερα "σφράγισε" τη νίκη των Πορτογάλων κάνοντας χατ τρικ.

Με αυτό τον τρόπο η Πορτογαλία πήρε το εισιτήριο για τον τελικό και πλέον περιμένει να δει ποια εκ των Αγγλία - Ολλανδία θα είναι η αντίπαλός της.