Ερυθρός Αστέρας-Φενέρμπαχτσε (παρ.) 91-89 (κ.α. 79-79): Ο νόμος του Καμπάσο (hls)

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε με 91-89 την Φενέρμπαχτσε στην παράταση (κ.α. 79-79) στην «Αλεξάντερ Νίκολιτς Αρίνα» για την 34η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Αστέρας μπορεί να ήταν χωρίς κίνητρο πρόκρισης αλλά δεν τα παράτησε στιγμή, νίκησε την Φενέρ που ήθελε νίκη για να είναι 5η και της έβαλε πρόβλημα καθώς θα πρέπει να περιμένει τα αποτελέσματα άλλων αγώνων για να μάθει την θέση της.
Κορυφαίος των νικητών ο Φακούντο Καμπάτσο που ισοφάρισε το ματς στην κανονική περίοδο, και πήρε τις κρίσιμες αποφάσεις

στην παράταση.

Ένα ματς μάχη σε όλη τη διάρκεια του με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία στο σκορ. Πάντα όμως η άλλη έβρισκε τις λύσεις για να επιστρέφει.

Η Φενέρ με Μότλει να κυριαρχεί μέσα στην ρακέτα ήταν 15-21 στο δεκάλεπτο αλλά με Ντόμπριτς ο Αστέρας 41-39στο ημίχρονο.

Το 3ο δεκάλεπτο τελείωσε στο 57-57 και ο Αστέρας ισοφάρισε 79-79 με λέι απ του Καμπάσο στα 3.9’’ πριν το τέλος με τον Γκούντουριτς να αστοχεί στην τελευταία επίθεση.

Στην παράταση με δύο βολές του Ντόρσει η Φενέρ πλησίασε στο 90-89, αλλά στα 4’’ με μια βολή ο Καμπάσο έκανε το 91-89. Στην τελευταια επίθεση αστόχησε ο Καλάθης.

Για τον Αστέρα Καμπάσο 24π., 3 ασίστ, 3ρ., 2κλ., τόμπριτς 2π. (3/5τρ.), Μίτροβιτς 12π.,Βιλντόζα 17π., 3 ασίστ, 5ρ., 2κλ.
Ομαδικά: 26/40δ., 8/21τρ.

Για την Φενέρμπαχτσε, Μότλει 27π. 8ρ., 24 pir, Χέϊς 19π., 8ρ., 25 pir, Καλάθης 11π., 12 ασίστ
Ομαδικά: 21/43δ., 38ρ. (20-18)