Έραψε …δίποντο με 31 πόντους ο Ράπτης του Παναθηναϊκού

Άνω κάτω και τη Μίκρα έκανε ο Αλέξανδρος Ράπτης. Ο νεαρός ακραίος, πρωτοεμφανιζόμενος στην Volleyleague, έσπασε τα κοντέρ στην Θεσσαλονίκη και με 31 δικούς του πόντους έσπρωξε τον Παναθηναϊκό σε μια ανατροπή από το παρελθόν κόντρα στον Ηρακλή. Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν 2-0 σετ αλλά το «τριφύλλι» με τον Ράπτη να αποδεικνύει ότι είναι το νέο big
think του ελληνικού βόλεϊ όχι μόνο ισοφάρισε αλλά έφθασε στο δίποντο με 3-2 σετ (23-25, 22-25, 25-16, 25-21,15-10). Στο πέμπτο σετ πλην του Ράπτη σημαντική ήταν η προσφορά του αρχηγού του Παναθηναϊκού Σωτήρη Πανταλέων κυρίως στο σέρβις (πήρε 2 συνεχόμενους άσσους). Πρόκειται για την δεύτερη και συνεχόμενη νίκη του «τριφυλλιού» και την πρώτη εκτός έδρας που ανέβασε την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στους 7 βαθμούς. Αντίθετα ο Ηρακλής μετά τους αγώνες με Ολυμπιακό και ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-2 σετ και στον αποψινό αγώνα όπου και πάλι ήταν μπροστά στο σκορ αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε.

Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 6 άσσοι, 57 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 7 άσσοι, 66 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

Οι συνθέσεις:

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Ντίνας 4π. (3/7επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης, Φέργκιουσον 8 (7/12, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 21 (16/36, 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Κλίντι 12 (11/31, 1 άσσος, 31% υπ., 19%αρ.), Σωτηρίου 17 (15/30, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Μπαμπαλιούτας (λ. – 58%υπ., 26% υπ.), Μπουράκης (λ), Τζιουμάκας, Μούχλιας Δ. 2 (2/5), Μούχλιας Β. 4 (3/7, 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (1/1επ., 2 άσσοι), Γιορντάνοφ 23 (20/47), Ανδρεόπουλος 8 (7/14, 1 μπλοκ), Πανταλέων 9 (5/12, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ράπτης 31 (26/41, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Πελεκούδας 10 (7/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. – 62% υπ., 23% αρ.), Γαλλιώτος.