Έουπεν-Άντερλεχτ 2-2: Σώθηκε στο τέλος με πέναλτι-δώρο

Όμως στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πέτερς με μία αχρείαστη ενέργεια και ενώ ο Ραφαέλοφ είχε γυρισμένη την πλάτη του προς την αντίπαλη εστία, ανέτρεψε τον Ισραηλινό και ο παθών με το δεύτερο εύστοχο πέναλτι που εκτέλεσε στη βραδιά ισοφάρισε για το τελικό 2-2.

Η ομάδα του Βενσάν Κομπανί είχε προηγηθεί με πέναλτι του Ραφαέλοφ στο 5ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, με τον ίδιο τρόπο, με τον Πρέβλιακ, ο Βόσνιος που έχει πετύχει τα 6 από τα 9 γκολ της Έουπεν στο Κύπελλο. Στο 77ο λεπτό από την ασίστ του Εντρί ο Πέτερς με τεχνικό διαγώνιο σουτ πέτυχε το 2-1, αλλά τελικά αποδείχτηκε μοιραίος παίκτης με το πέναλτι που έκανε στο τέλος στον Ραφαέλοφ. Καλή παρουσία είχε ο νεαρός Γιάννης Κωνσταντέλιας που πέρασε στο παιχνίδι με τξην έναρξη της επανάληψης.