Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό (video)

Η Λάτσιο αναζητούσε στο εξ αναβολής ματς της 25ης αγωνιστικής κόντρα στην Ουντινέζε τη νίκη που θα κρατούσε ζωντανές τις ελπίδες της να κυνηγήσει την 4η θέση της συμμετοχής στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν.

Τα κατάφερε αλλά όχι με πειστικό τρόπο. Η Ουντινέζε είχε δοκάρι με τον Μπαντού στο 20ο λεπτό, είδε τον Καισέδο να κάνει το 1-0 ένα λεπτό αργότερα και την τύχη να της στρέφει την πλάτη στο 24ο με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα από το αυτογκόλ του Σάντρο.

Στο δεύτερο μέρος ο ντε Πάουλ θα μπορούσε να βάλει ξανά την ομάδα του Τούντορ στη διεκδίκηση του ματς, όμως το πέναλτι που εκτέλεσε ο Αργεντινός εξουδετέρωσε με έξοχη επέμβαση ο Θωμάς Στρακόσια.

Η Ουντινέζε δε σκόραρε στο Ολίμπικο για 4η επίσκεψη, με το τελευταίο της τέρμα να είναι εκείνο του Σιρίλ Τερό το2014