Ελβετία-Λευκορωσία 3-3: “Έσωσε” την παρτίδα με 2 γκολ σε 2 λεπτά στο τέλος (highlights)

Φτωχό ήταν το πρώτο μέρος με την Ελβετία να έχει κατοχή πάνω από 70% αλλά να δυσκολεύεται να φτιάξει φάσεις. Ο Σακίρι με εκπληκτικό πλασέ στο 28′ έκανε το 1-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο κυλούσε στον ίδιο ρυθμό μέχρι το 61′ όταν ο Εμπόνγκ ισοφάρισε με κεφαλιά ψαράκι. 8 λεπτά αργότερα στο πρώτο κόρνερ που κέρδισαν οι Λευκορώσοι με κεφαλιά του Πολιάκοφ πέρασαν μπροστά με 2-1.

Ο Ιγκνάτοβιτς έπιανε τα πάντα και σαν να μην έφτανε αυτό ο Αντιλέφσκι έφυγε στην κόντρα και πλάσαρε για το 1-3 στο 84′. Οι Ελβετοί που για π΄ρωτη φορά βρέθηκαν πίσω στο σκορ και μάλιστα με 2 γκολ

διαφορά σε αυτά τα προκριματικά, δεν τα παράτησαν.

Στο 89′ μετά το φάουλ του Σακίρι ο Ακάντζι με προβολή μείωσε σε 2-3 και στην αμέσως επόμενη φάση ο Αμντούνι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ιγκνάτοβιτς και με διπλή προσπάθεια ισοφάρισε.

Στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βολκόφ πάνω στη γραμμή έσωσε το πλασέ του Σακίρι κρατώντας το ματς στο 3-3.

Με αυτή την ισοπαλία η Ελβετία ανέβηκε στο 15, με την Ρουμανία στους 13 και το Ισραήλ με ένα ματς λιγότερο να έχει 11 βαθμούς.