Έλτσε-Μπούργος 2-0: “Σκαρφαλώνει” επαγγελματικά (highlights)

Η Έλτσε που έχει σκοπό να ανέβει και πάλι στην Πριμέρα Ντιβιζιόν ήθελε πάση θυσία τη νίκη απέναντι στην Μπούργος ώστε να πατήσει στην πρώτη εξάδα και τα κατάφερε. Με αμυντικκή προσήλωση και επιθέσεις χωρίς ρίσκα είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα αλλά έπεσε πάνω σε έναν εξαιρετικό Κάρο, ο οποίος κράτησε την Μπούργος στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 59′ όμως στο μοναδικό του λάθο σε έξοδό του σε κόρνερ, ο Μπίγας πήδηξε νωρίτερα και με κεφαλιά έκανε το 1-0. Η Μπούργος δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά ως το τέλος και μοιραία ήρθε το δεύτερο γκολ

στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Μουράντ. Πέναλτι το οποίο είχε κερδίσει ο Μεντόθα σε ανατροπή του από τον Σιέρα.

Έτσι η Έλτσε έφτασε τους 40 βαθμούς και “σκαρφάλωσε” έστω και προσωρινά στην τέταρτη θέση εν αναμονή των υπόλοιπων αποτελεσμάτων. Η ομάδα του Μπεκατσέτσε έμεινε αήττητη για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι και μάλιστα χωρίς να δεχθεί γκολ. Η Μπούργος έμεινε στους 36 βαθμούς και σίγουρα είναι ικανοποιημένη από τη μέχρι τώρα πορεία της, αλλά αν θέλει να κάνει την υπέρβαση θα πρέπει να αναζητήσει αλλού βαθμούς.