Έλτσε – Χετάφε 3-1: Και του χρόνου στη La Liga και τη Nova (hls)

Η Έλτσε είχε τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο παίζοντας ποδόσφαιρο χωρίς άγχος. Παρά τις ευκαιρίες η Χετάφε την τιμώρησε με το 16ο φετινό γκολ του Ενές Ουνάλ (0-1, 33ο λεπτό). Η Έλτσε αντέδρασε και κατόρθωσε να ισοφαρίσει με ένα τυχερό γκολ του Ουρουγουανού Ολάσα (1-1, 37ο λεπτό) και να διαμορφώσει το σκορ του ημιχρόνου (1-1). Δοκάρι είχε ο Παστόρε για την Έλτσε μόλις στο 5ο λεπτό!

Στην επανάληψη και ενώ το ματς ολοκληρωνόταν ισόπαλο, ο Φρανσίσκο έριξε παίκτες ξεκούραστους που ήθελαν να αποδείξουν πράγματα και τα κατάφεραν. Ο Κίκε Πέρεθ έβαλε δύο γκολ μέσα σε 8 λεπτά και η Έλτσε έκλεισε με νίκη την σεζόν. Ο Πέρεθ σκόραρε στο 84ο από ασίστ του Χοσάν και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις μετά από ασίστ του Φιδέλ (3-1, 92′).