Ελλάδα-Ρουμανία 15-8: Πρόκριση στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος

Η ελληνική ομάδα έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί που είχε στα τρία πρώτα ματς, όπου μέτρησε ισάριθμες ήττες. Η Εθνική πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων στο τέλος της πρώτης περιόδου (4-2) και το διατήρησε μέχρι το ημίχρονο (7-5). Στο τρίτο οκτάλεπτο, η ελληνική ομάδα «πάτησε γκάζι» και κατάφερε να «καθαρίσει» τον αγώνα (11-6). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο, με τους Έλληνες να πανηγυρίζουν μια άνετη νίκη 15-8. Πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας ήταν ο Γκίλλας, ο οποίος σημείωσε τέσσερα γκολ, ενώ ο Γεωργαράς σταμάτησε

στα τρία. Επόμενος αντίπαλος της ελληνικής ομάδας θα είναι η Ισπανία, την Πέμπτη στις 15:00.

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 3-3, 1-4, 2-4

Οι συνθέσεις:

Ρουμανία (Βιορέλ Ρους): Ντουμίτρου, Μπελενιέσι 3, Ντίνκα 2, Ματέι, Ινσίνα, Πασκαλούτα, Πιριιάνου 1, Μπάτσιου, Σακέτι 1, Νεάμτου 1, Τέπελους, Αρμεάν, Μουρεσάν

Ελλάδα (Ηλίας Μαχαίρας): Καρακούρος, Μπουζαλάς, Κανδανολέων, Γεωργαράς 3, Αλμύρας 2, Καστρινάκης 1, Γκίλλας 4, Ανδρ. Μπιτσάκος, Χρ. Μπιτσάκος 2, Πούρος 2, Σπάχιτς, Λασκαρίδης 1, Ηλιόπουλος