Ελλάδα – Λετονία 84-62: Εύκολα στα προημιτελικά, αλλά και νέος τραυματισμός

Τον νικητή του ζευγαριού Σερβία – Ισραήλ περιμένει το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μετά την πειστική νίκη επί της Λετονίας με 22 πόντους διαφορά και παρότι κλήθηκε να αντιμετωπίσει άλλο έναν τραυματισμό (μετά από αυτόν του Λευτέρη Λιοτόπουλου), αυτόν του Βενιαμίν Αμπόσι που γύρισε τον αστράγαλο του στην πρώτη περίοδο, βασίστηκε ξανά στην άμυνα και έκανε εύκολο το παιχνίδι για αυτήν.

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου έκανε ένα καταπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο μετατρέποντας το 23-15 της πρώτης περιόδου σε 49-32 και ουσιαστικά καθάρισε από τότε τη νίκη.

Στην επίθεση η Εθνική είχε πολυφωνία με τον Αβδάλα να έχει 13 πόντους σε 16 λεπτά, τον Σπάρταλη 12, τον Πατρίκη 11 (8ρ), τον Μαραγκουδάκη 11 (8ας, 5ρ) και τον Τσάχτσίρα 8.