Ελεύθερο σκι: Η Σαρπ το χρυσό μετάλλιο στο ski halfpipe

Η Κάσι Σαρπ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ski Halfpipe του ελεύθερου σκι, στο πλαίσιο των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων της Πιονγκτσάνγκ. Η 25χρονη αθλήτρια από τον Καναδά είχε τις δύο καλύτερες βαθμολογίες στον τελικό (94.40 βαθμούς στην πρώτη προσπάθειά της και 95.80 στην δεύτερη), με αποτέλεσμα να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τη Μαρί Μαρτινό.

Η καλύτερη συγκομιδή
της 33χρονης Γαλλίδας ήταν οι 92.60 βαθμοί στην δεύτερη προσπάθειά της, με αποτέλεσμα να κατακτήσει ξανά το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα, όπως και στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Σότσι το 2014. Το χάλκινο μετάλλιο στο Ski Halfpipe των γυναικών κατέκτησε η Αμερικανίδα Μπρίτα Σιγκούρνεϊ, η οποία συγκέντρωσε 91.60 βαθμούς στην τρίτη προσπάθειά της.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η «χρυσή» Ολυμπιονίκης του Σότσι στο αγώνισμα, η Αμερικανίδα Μάντι Μπόουμαν, κατετάγη 11η μεταξύ των 12 φιναλίστ, καθώς έπεσε και στις τρεις προσπάθειές της.

πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ