Είμαστε ακόμα ζωντανοί…

Μονπελιέ, αποστολή

Παντελής Λώλης

Αν σε μια μέρα που φάνηκε στο ξεκίνημα της να …στραβώνει, πήραμε αυτό που θέλαμε από τη Ρουμανία, τότε την Τρίτη (15.00) κόντρα στην Πορτογαλία, στον τελικό των τελικών για την πρόκριση στους 16, η Εθνική έχει τις περισσότερες ελπίδες με το μέρος της. Το έκανε λοιπόν η παρέα του Πρωτοψάλτη. Με τον «κοντό» να βγάζει απίστευτη ψυχή, με τον Φράγκο να μπαίνει αλλαγή και να δίνει λύσεις αντί του Ράπτη και με τον Φιλίποφ να σερβίρει και να δημιουργεί προβλήματα στην Ρουμανική υποδοχή, η ομάδα του Ανδρεόπουλου επικράτησε 3-1 σετ
(23-25, 26-24, 27-25, 25-21) πετυχαίνοντας την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται για να πάει Λιουμπλιάνα. Και όλα αυτά σε μια μέρα που μόνο καλή δεν ήταν για την Εθνική. Όμως κάτι η ποιότητα των παικτών της (βλέπε Πρωτοψάλτης), κάτι το πάθος και η πίστη που έβγαλε η ομάδα ακόμη και όταν έχασε το πρώτο σετ, της έδωσε την πολύτιμη νίκη, πρώτη στη διοργάνωση.

Χωρίς επίθεση και 0-1

Το πρώτο σετ ήταν πιθανόν το χειρότερο της Εθνικής στη διοργάνωση. Με το όπλο της, την επίθεση, να σιγεί (59%-36%), η ομάδα του Ανδρεόπουλου δεν μπορούσε να βρει λύσεις απέναντι στους Ρουμάνους που έκαναν τα απολύτως απαραίτητα για να πάρουν το σετ με τη μίνιμουμ διαφορά. Η «γαλανόλευκη» με τα σερβίς του Πρωτοψάλτη προηγήθηκε με 11-8 (από 6-8) αλλά στη συνέχεια παρά την καλή υποδοχή δεν είχε ρυθμό και έχασε τον έλεγχο. Οι Ρουμάνοι το εκμεταλλεύθηκαν. Πήραν το προβάδισμα με 12-11 και 16-13 με τους Ράπτη (1/7επ.) και Ζουπάνι (2/12 επ.) να είναι εκτός επίθεσης. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πάντως παρά την κακή εμφάνιση έφθασε το σετ στον πόντο (19-20, 23-24) αλλά το σετ πήγε στους Ρουμάνους οι οποίοι είχαν 9 λάθη (3 η Εθνική) τα οποία δεν τους κόστισαν.

Φράγκος και 1-1

Στο δεύτερο η Εθνική αντέδρασε. Με τον Φράγκο στη θέση του Ράπτη και με τον Ζουπάνι αποτελεσματικότερο σε σχέση με το πρώτο σετ, η «γαλανόλευκη» βελτίωσε τα επιθετικά της ποσοστά την ίδια ώρα που έριχναν στον ίδιο τομέα την απόδοσή τους οι Ρουμάνοι (51%-42% ). Το σετ ήταν γκραν γκινιόλ. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι το 24-24 και ενώ είχαμε χάσει δύο φορές την ευκαιρία να ξεκολλήσουμε με κόντρα επιθέσεις του Φράγκου. Ο Μπάρτα έστειλε τη μπάλα στο φιλέ από το σερβίς του για το 25-24 και το 26-24 έγινε από κερδισμένο πέναλτι του Πελεκούδα μετά από καλό σερβίς του Ράπτη.

Πρωτοψάλτης, challenge και 2-1

Το τρίτο σετ το έγραψε ο …Χίτσκοκ. Οι δύο ομάδες, όπως και στο δεύτερο, δεν μπορούσαν να ξεκολλήσουν στο σετ με τον Ανδρέα Φράγκο να ανεβάζει την απόδοσή του (10/18 επ.) και μαζί με τους Πρωτοψάλτη και Ζουπάνι κράτησαν την Εθνική στο σετ. Αυτό κρίθηκε σε τρεις φάσεις. Στο 21-21 ο Ζουπάνι σέρβιρε, οι διαιτητές έδειξαν άουτ και η πλευρά της ελληνικής ομάδας χωρίς να έχει να χάσει τίποτα ζήτησε challenge το οποίο την δικαίωσε. Ο Ράπτης με άσσο έκανε το 24-22 αλλά οι Ρουμάνοι μας ισοφάρισαν σε 24-24. Εκεί πήρε το όπλο του ο Πρωτοψάλτης. Με δύο σκοτωμένες επιθέσεις απέναντι σε τριπλό μπλοκ με το σετ να τελειώνει με 27-25 και όλη την Εθνική να πέφτει πάνω στον …Πρωτοψάλτη.

Με φόρα το 3-1

Και αν στα δύο προηγούμενα σετ η Εθνική ίδρωσε να τα πάρει, στο τέταρτο έκανε αυτό που έπρεπε. Από το ξεκίνημα επέβαλλε το ρυθμό της και με τους συνήθεις υπόπτους Φράγκο και Πρωτοψάλτη να δίνουν λύσεις και με το μπλοκ-άμυνα να λειτουργεί το φέραμε στα μέτρα μας και το τελειώσαμε τι και αν οι Ρουμάνοι μας πίεσαν όταν μείωσαν 18-15 από 18-11.

Οι πόντοι της Ρουμανίας προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Οι συνθέσεις:

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Πάσκου): Ματέι 6 (4/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιχαλτσέα 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Γκεοργκίτα 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Ατσιομπανιτέι 18 (15/22 επ., 3 άσσοι, 43% υπ. - 17% άριστες), Μπάρτα 1 (1 άσσος), Μπάλα 17 (14/26 επ., 3 μπλοκ, 33% υπ. - 17% άριστες) / Κριστούντορ (λ, 35% υπ. - 24% άριστες), Κάντορ (λ), Ντιμίτρου, Λίτσα 11 (9/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπαλεάν 3 (3/5 επ., 80% υπ. - 20% άριστες), Ολτεάνου, Σπίνου 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ).

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 19 (18/45 επ., 1 άσσος), Φιλίποφ 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Πετρέας 8 (6/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράπτης 2 (1/7 επ., 1 άσσος), Πελεκούδας 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 17 (16/31 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. - 53% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 44% υπ. - 32% άριστες), Κουμεντάκης, Βουλκίδης, Φράγκος 14 (11/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 28% άριστες).