Έιμπαρ-Λούγο 1-0: Το “Ιπουρούα” της δίνει την άνοδο

Η ομάδα του Γκαριτάνο έχει κάνει απόρθητο φρούριο το “Ιπουρούα Μουνιθιπάλ”, αφού μετά την ήττα στο πρώτο εντός έδρας ματς της σεζόν από την Πονφεραντίνα, μετράει 11 νίκες και 3 ισοπαλίες. Οι Βάσκοι ήταν πολύ καλύτεροι, είχαν δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο, με τον Στόιτσκοφ στο 20ο λεπτό και με φάουλ του Αρμπίγια λίγο αργότερα (27΄) για να πάρουν τελικά το πολύτιμο τρίποντο στο 65ο λεπτό, όταν μετά από ωραία προσπάθεια,ο Στόιτσκοφ έβγαλε χαμηλά τη μπάλα για τον Φραν Σολ ο οποίος με έξοχη κίνηση στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον Γουάλεϊ για το τελικό 1-0. Αυτή ήταν η 5η εκτός έδρα ήττα για την Λούγο, όλες έχουν έρθει με έναν γκολ διαφορά και η ομάδα του Αλμπές πολύ δύσκολα πια θα προλάβει την εξάδα και τα πλέι οφ ανόδου.