Έγκλημα και τιμωρία!

Ιδανικός αυτόχειρας αποδείχθηκε ο Προμηθέας Πάτρας στο αποψινό (21/11) παιχνίδι στην έδρα του με τη Βίρτους Μπολόνια, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Basketballa Champions League. Έκανε μαζεμένα λάθη, δίνοντας το δικαίωμα στους Ιταλούς να πάρουν τη νίκη, με σκορ 85-95, σε έναν αγώνα που οι Πατρινοί τον είχαν φέρει στα μέτρα τους περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη του.
Στο πρώτο ημίχρονο, ο Προμηθέας μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι, Μάλιστα, μέχρι το 4:25΄του πρώτου δεκαλέπτου,
ήταν πάνω στο σκορ με 15-14, διατηρώντας άλλοτε μικρό κι άλλοτε μεγαλύτερο προβάδισμα (π.χ. 7-2 στο 7:25').

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 39-47, 63-70, 85-95

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μάκης Γιατράς): Μπράουν 9, Έλις 4, Γκίκας 14, Λίποβι 8, Σαλούστρος 16, Μέιερ 5, Όντουμ 8, Παρκς, Τσαϊρέλης 21.ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Στέφανο Σακριπάντι): Αραντόρι 23, Καπελέτι 3, Μ' Μπαγιέ 7, Πάντερ 13, Κβαλέ 16, Ρόσι, Κουρνό 9, Κράβιτς 12, Παϊόλα, Τέιλορ 12.