Εύκολο απόγευμα για ΠΣΖ (video)

Η ΠΣΖ ήθελε να απορροφήσει τους κραδασμούς από τον αποκλεισμό στο Τσάμπιονς Λιγκ, υποδεχόμενη την ουραγό Μετζ το απόγευμα του Σαββάτου στο Παρκ ντε Πρενς. Με το Μουνιέ να βρίσκει δίχτυα μόλις στο πέμπτο λεπτό και τον Ενκουκού να σκοράρει για δεύτερο διαδοχικό ματς στο 20ο και το 28ο λεπτό, η ομάδα του Έμερι έκανε πράξη από πολύ νωρίς την επιδίωξη της.
Η Μετζ απείλησε δύο φορές με το Ματιέ Ντοσεβί, έχοντας μάλιστα δοκάρι στη μία εξ αυτών, ωστόσο δε μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων.
Ο Εμπαπέ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου σημείωσε και τέταρτο τέρμα για τους Παριζιάνους, οι οποίοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος. Ο Καγουασίμα πραγματοποίησε πέντε (!) σπουδαίες επεμβάσεις για να μη σκαρφαλώσει σε ταπεινωτικά για την ομάδα του ύψη το σκορ, ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στο 82ο λεπτό ο Τιάγκο Σίλβα με το πρώτο του φετινό τέρμα.