Εύκολη νίκη για την Τζένοα (video)

Η Τζένοα έδειξε από την αρχή καλύτερη εικόνα από την Έμπολι και έφτασε στο προβάδισμα με το τέρμα του Κουαμέ στο 18ο λεπτό. Ο Ιβοριανός εκμεταλλεύθηκε τη λανθασμένη εκτίμησ του Βέσελι για να βρεθεί απέναντι από τον Προβεντέλ στον οποίο δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης.

Η Έμπολι στο καλύτερο της διάστημα στο ματς, έβγαλε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Κρούνιτς και τον Καπούτο, όμως ο Αντρέι Ράντου με σπουδαίες επεμβάσεις κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Με την Έμπολι να μη βρίσκει εύκολα χώρους για να αναπτυχθεί η προσπάθεια της να φτάσει στην ισοφάριση ευδοκίμησε
στο 62ο λεπτό με τον ντι Λορέντσο να βρίσκει δίχτυα για δεύτερο διαδοχικό ματς.

Η Τζένοα είχε άμεσες απαντήσεις και μέσα στο δεκάλεπτο που ακολούθησε βρέθηκε στο 3-1. Αρχικά ο Λάζοβιτς με έξοχο πλασέ και στη συνέχεια ο Σανάμπρια που έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα της Τζένοα έδωσαν αέρα δύο τερμάτων στους "γκριγφόνι", οι οποίοι δε δυσκολεύθηκαν να το διατηρήσουν μέχρι το τέλος.