Εύκολες προκρίσεις για Πόρτο και Σπόρτινγκ

Χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα, Πόρτο και Σπόρτινγκ πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Πορτογαλίας.

Η Σπόρτινγκ φιλοξενήθηκε από την Λουζιτάνο και παρότι ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο (0-1 Ντοστ στο 42΄, 1-1 Μπραζ στο 44΄), ήταν καταιγιστική στην επανάληψη. Τρία γκολ σε 10 λεπτά από τους Μπρούνο Φερνάντες (62΄), Ντοστ (71΄) και Ντιαμπί (72΄) έφταναν και περίσσευαν για να έρθει η πρόκριση χωρίς ιδιαίτερο άγχος.

Η Πόρτο φιλοξένησε στο «Ντραγκάο» την Μπελενένσες και από τη στιγμή που πήρε προβάδισμα νωρίς (13΄) με τον Τικίνιο, όλα έγιναν πιο εύκολα. Ο Οταβίνιο έγραψε το τελικό 2-0 στο 58΄ για τους «δράκους».

Το άλλο παιχνίδι του προγράμματος ήταν αυτό ανάμεσα στην Κόβα Πιεντάντε και την Ντεπορτίβο Άβες, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν 3-0, αλλά με τρία γκολ στην παράταση!