Εύκολα το 1-0 η Ζάλγκιρις

Η Ζάλγκιρις Κάουνας επικράτησε εύκολα 78-58 της Λιετκαμπέλις και έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά του λιθουανικού πρωταθλήματος. Κυριάρχησε ο Μπράντον Ντέιβις.

Ελάχιστα προβλήματα αντιμετώπισε η Ζάλγκιρις Κάουνας υποδεχόμενη την Λιετκαμπέλις στην Ζαλγκίριο Αρένα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 18-11 στο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μεν στο ημίχρονο στο ρευηστο 36-33, όμως στην τρίτη περίοδο έχασαν οριστικά την επαφή τους με το σκορ, αφού η Ζάλγκιρις έτρεξε επιμέρους σκορ 23-10, πήρε προβάδισμα 16 πόντων (59-43) και αρχειοθέτησε το παιχνίδι.

Για τους νικητές ο Μπράντον Ντέιβις είχε 16 πόντους και 9 ασίστ και ο Άαρον Γουάιτ πρόσθεσε 12 με αρκετά βροντερά καρφώματα. Για τους ηττημένους ο Γουίλσον είχε 14 πόντους με 2/2 τρίποντα και ο Κούπσας πρόσθεσε 13 με 7 ριμπάουντ.