Εφές-Βίρτους Μπολόνια 86-67: Συνέχισε νικηφορά, αλλά δεν είναι στο χέρι της η πρόκριση

Οι πρωταθλητές Ευρώπης είναι αποφασισμένοι να “πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους”, έστω κι αν ξέρουν πως ακόμα και με 3 στα 3 μέχρι το τέλος της Ευρωλίγκα, δε θα έχουν σίγουρη θέση στην οχτάδα.

Έκαναν το πρώτο βήμα απόψε απέναντι στη νωθρή Βίρτους που αντιστάθηκε μόνο στην πρώτη περίοδο, 13-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με Μπράιαντ να μαζεύει κάθε ριμπάουντ και τις ασίστ να έχουν κατεύθυνση τον Ζίζιτς, οι Τούρκοι ανέβασαν τη διαφορά στους 12, 36-24 λίγο πριν το τέλος της περιόδου και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω.

Η διαφορά ολοένα και αυξανόταν, η άμυνα της Εφές τσάκιζε κόκκαλα, ο Μίτσιτς

δεν είχε σκορ αλλά μοίραζε τελικές πάσες, για να φτλασουμε στο 60-38 της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία η λέξη άμυνα δεν υπήρχε πουθενά, με το επί μέρους σκορ να είναι 26-29 υπέρ της ομάδας του Σκαριόλο. Μίτσιτς, Λάρκιν και Κλάιμπερν έβαλαν μαζί μόλις 17 πόντους, αλλά απόψε έκαναν τη δουλειά επιθετικά ο Ζίζιτς με 24, ο Πλάις με 16 και ο Μπράιαντ με 13 πόντους.

Ο Μάνιον είχε ατομικό ρεκόρ στην Ευρωλίγκα με 17 πόντους, βάζοντας ακόμη και τετράποντο, αλλά δεν κατάφερε να γλυτώσει την ομάδα του από την ήττα.