Εφές-Άλμπα 78-74: Με Μίτσιτς και Κλάϊμπερν

Η Αναντολού Εφές νίκησε στο «Σινάν Ερντέμ» την Άλμπα Βερολίνου με 78-74 για την 4η αγωνιστική της Euroleague.
Η νίκη της κατόχου του τροπαίου, ήρθε ουσιαστικά με το δίδυμο Μίτσιτς και Κλάϊμπερ που σημείωσαν μαζί 36 πόντους παίρνοντας όμως και 36 κατοχές.
Καθοριστική η άμυνα του Ντάνστον στις τελευταίες επιθέσεις της Άλμπα και μπλοκ και ριμπάουντ.
Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-23 και το ημίχρονο στο 41-37, ενώ το τρίτο στο 58-60.
Στα τελευταία 3 λεπτά και με το σκορ στο 70-70, Μίτσιτς Κλάϊμπερν και Πολονάρα σκόραραν για το 78-72 μέχρι το τελευταίο καλάθι στο 1’’ από τον Βέτζελ.
Για την Εφές Μίτσιτς 20π., 11 ασίστ, 21 pir, Κλάϊμπερν 16π. 11ρ., 21pir., Μπομπουά 10π.
Για την Άλμπα, Μπλατ και Ζούσμαν από 15π., με συνολικά 7/11τρ., Κουμάντζι 12π. (6/6δ.), 5ρ. 6 μπλοκ 24 pir, Σίκμα 6π., 7ρ., 6 ασίστ.