Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε τη νίκη η Ναντ

Η 5η του φετινού Πρωταθλήματος Ναντ τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Ανζέ αλλά ένα γκολ ήταν αρκετό ώστε να της χαρίσει τη νίκη με 1-0 για την 18η αγωνιστική του Γαλλικού Πρωταθλήματος. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι γηπεδούχοι.

Σε τροχιά τετράδας έμειναν οι παίκτες του Κλαούντιο Ρανιέρι που έφτασαν στους 30 βαθμούς. Κάτω από την επικίνδυνη ζώνη παρέμεινε η Ανζέ στους 15 πόντους.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Εμιλιάνο Σάλα να γράφει το 1-0 από τα έντεκα βήματα,
που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 65’ ο Μπαπού είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την Ναντ με δέκα ποδοσφαιριστές, αλλά οι παίκτες της Ανζέ δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα.