Δύσκολα ο Ντιμιτρόφ

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ ζορίστηκε αφάνταστα από τον Τζάρνετ Ντόναλτσον, την αντίσταση του οποίου έκαμψε στο πέμπτο σετ για να πάρει την πρόκριση.

Ο Βούλγαρος πήρε το πρώτο σετ με στο τάι μπρέικ, όμως ο Αμερικανός ισοφάρισε κερδίζοντας το δεύτερο με 6-4. Με το ίδιο σκορ ο Ντιμιτρόφ έκανε το 2-1, αλλά δεν τελείωσε τον αγώνα έχοντας πλέον υπέρ του την ψυχολογία. Ο Ντόναλτσον, νούμερο 57 στον κόσμο, ισοφάρισε ξανά παίρνοντας το τέταρτο σετ με 6-4. Στο καθοριστικό πέμπτο σετ έγινε μεγάλη «μάχη» με τον Ντιμιτρόφ να κερδίζει το σετ με 10-8 και να παίρνει μια πολύ δύσκολη πρόκριση. Αντίπαλός τους στον επόμενο γύρο θα είναι ο Φερνάντο Βερδάσκο. Ο Ισπανός ννίκησε με 3-0 σετ (6-3, 62 και 6-2) τον Αργεντινό Γκουίντο Αντρεόσι.