Δώρο ο βαθμός (video)

Απέναντι στην καλύτερη άμυνα του Γαλλικού πρωταθλήματος η Μαρσέιγ αντιμετώπισε πολλά προβλήματα. Η Μονπελιέ έβγαλε το ματς στο Λα Μοζόν με κάτι παραπάνω από 30% κατοχή μπάλας όμως ήταν η πιο επικίνδυνη ομάδα στο γήπεδο.

Προηγήθηκε με τον Σίο στο 29ο λεπτό και είχε κι άλλες δύο ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να σκοράρει. Η Μαρσέιγ απόλυτα μπλοκαρισμένη ευτυχήσε να πάει στα αποδυτήρια έχοντας σκοράρει γιατί ο διαιτητής Σνάιντερ της έδωσε πέναλτι/εφεύρεση! Ο Τοβάν πήρε το δώρο και με το 8ο φετινό του γκολ έγραψε
το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο μέχρι το τελευταίο εικοσάλεπτο ευκαιρία δεν έγινε. Στο 71ο λεπτό ο Ζερμάν είχε την μοναδική καλή ευκαιρία της Μαρσέιγ στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ο Λεκόντ ήταν σε ετοιμότητα.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο η Μονπελιέ έκανε τα πάντα για την νίκη. Σουτ του Αγκιλάρ στο 86ο λεπτό έπιασε ο Μανταντά. Σωστά δεν μέτρησε γκολ του Καμαρά στο 88ο λεπτό καθώς ήταν εκτεθειμένος ο συμπαίκτης του Χίλτονο οποίος επηρέαζε την φάση. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Μουκιέλ μόνος του από το ύψος της μικρής περιοχής με κεφαλιά δεν βρήκε εστία.

Το ματς ολοκληρώθηκε ισόπαλο 1-1. Η Μαρσέιγ τρέχει αήττητο σερί έντεκα αγώνων αλλά έχει συγκάτοικους στην δεύτερη θέση Λυών και Μονακό. Η Μονπελιέ, έχει χάσει μόνο ένα από τα τελευταία έντεκα παιχνίδια και δείχνει ότι με τόσο καλή άμυνα και γρήγορες αντεπιθέσεις μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα σε όλους!