Δια πυρός και σιδήρου πέρασμα από την Πάτρα

Ο Προμηθέας ζόρισε για τα καλά τον Ολυμπιακό, αλλά οι φορμαρισμένοι Παπανικολάου, Μπόγρης βοήθησαν τον Σπανούλη και έσπρωξαν τους ερυθρόλευκους σε νίκη με σκορ 77-80. Αστόχησε σε τρίποντο ισοφάρισης στο φινάλε ο μαχητικός Προμηθέας.

Ελάχιστοι ήταν αυτοί που πίστευαν ότι ο Ολυμπιακός θα έκανε υγιεινό περίπατο στην Πάτρα απέναντι στον ποιοτικό και ανταγωνιστικό Προμηθέα, ειδικά από τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» παρατάχθηκαν χωρίς τους Γιώργο Πρίντεζη και Νίκολα Μιλουτίνοφ.

Μετά τη συμπλήρωση 10 λεπτών αγώνα η παραπάνω άποψη είχε επιβεβαιωθεί, αφού η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε πετύχει 23 πόντους και απολάμβανε διαφορά 6 πόντων (23-17) χτυπώντας στην ευάλωτη «ερυθρόλευκη» ρακέτα με Τσαϊρέλη και Έλις.

Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο (29-17 με καλάθι του Κασελάκη) στο 12΄, σημείο στο οποίο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αντεπίθεση του. Γκος, Παπανικολάου και Μπόγρης κουβάλησαν την ομάδα του στην επίθεση, το σερί έφτασε το 13-0 και η κατάσταση άλλαξε άρδην (29-30). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 35-41, με την ομάδα του Μπλατ να τρέχει επιμέρους 6-24 από τη στιγμή που έμεινε πίσω με -12, χάρη στην εξαιρετική δουλειά στην άμυνα.

Η τρίτη περίοδος κύλησε με τον Ολυμπιακό να έχει σταθερό προβάδισμα 5-8 πόντων και τον Προμηθέα να μην αφήνει τον αντίπαλο του να ξεφύγει περισσότερο στο σκορ. Τέσσερις σερί πόντοι από τον Έλις έφεραν το παιχνίδι στο τρίποντο (52-55), με τον Μπόγρη να είναι αυτός ο οποίος είχε τον τελευταίο λόγο για το 52-57 του 30΄.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν διψήφια διαφορά με το καλημέρα στην τέταρτη περίοδο χάρη σε Μπόγρη – Παπανικολάου, οι Πατρινοί μείωσαν στους 5 (57-62), αλλά ως εκεί. Ο Ζακ Λεντέι αφυπνίστηκε, πέτυχε 10 πόντους στην τελευταία περίοδο και μαζί με τους Σπανούλη – Παπανικολάου έστειλαν τη διαφορά στο +14, 61-75, 4 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» θεώρησαν πως το παιχνίδι είχε τελειώσει, ο Προμηθέας έτρεξε φοβερό σερί 14-2 και μείωσε σε 75-77 με τρίποντο του Λίποβι, 30΄΄ για το φινάλε. Ο Σπανούλης κέρδισε βολές στα 16΄΄, πέτυχε 2/2 για το 75-79.

Ο Μέιερ αστόχησε σε τρίποντο, ο Παπανικολάου έβαλε ½ βολές για το 75-80 στα 9΄΄, αλλά ο Χολ μείωσε σε 77-80 και μετά το λάθος του Παπανικολάου στα 3.4΄΄ ο Προμηθέας είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τρίποντο! O Λίποβι αστόχησε υπό ασφυκτική πίεση, το χρονόμετρο σταμάτησε (!) και ο Χολ βρήκε την ευκαιρία να σουτάρει και αυτός για τρεις, εντούτοις αστόχησε και ο Ολυμπιακός έφυγε με νίκη δια πυρός και σιδήρου από το «Τόφαλος».

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το γεγονός ότι ο Βασίλης Σπανούλης ανέβηκε στην δεύτερη θέση των παικτών με τα περισσότερα τρίποντα στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος, φτάνοντας τα 628 και ξεπερνώντας τον Δημήτρη Διαμαντίδη (626). Ο αρχηγός του Ολυμπιακού κυνηγά πλέον τον Άγγελο Κορωνιό, ο οποίος έχει 636.

Για τους νικητές ο Σπανούλης είχε 16 πόντους (3/6 τρίποντα), 6 ασίστ, ο Παπανικολάου 17 πόντους με 6/7 σουτ (2/3 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ζακ Λεντέι 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και ο Γιώργος Μπόγρης συνέχισε τις καλές εμφανίσεις με 14 πόντους (7/11 σουτ), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Για τους Πατρινούς ο Κασελάκης είχε 20 πόντους με 8/13 σουτ, ο Χολ έκανε τη διαφορά με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Λίποβι 11 πόντους αλλά με 4/12 σουτ και ο Τσαϊρέλης 10 πόντους.