"Χρυσός" ΠΑΟΚ πέρασε απο την Κωνσταντινούπολη

Με ένα κερδισμένο μπραντ ντε φερ στο φιλέ από τον Δημήτρη Τζούριτς ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League.

Ο "δικέφαλος" ηττήθηκε στην κανονική διάρκεια 3-2 σετ (21-25, 25-22, 21-25, 25-22, 15-12) από την BBSK, οι δύο ομάδες πήγαν στο "χρυσό" σετ εκεί όπου μέτρησε η ψυχή και η
εμπειρία του ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς με επίθεση του πολύ καλού Χιμένεζ προηγήθηκαν 13-10, αλλά δύο λάθος επιθέσεις του Κουβανού έφεραν το σετ στον πόντο, 13-12. Οι Τούρκοι έχασαν την κόντρα επίθεση για την ισοφάριση, ο ΠΑΟΚ απώλεσε το πρώτο ματς μπολ αλλά στο 14-13 μίλησε ο αρχηγός. Ο Τζούριτς πήρε την επίθεση, οι Τούρκοι έβγαλαν άμυνα με τη μπάλα να διεκδικείται πάνω στο φιλέ. Ο Τζούριτς βγήκε νικητής και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την πρόκριση στην Κωνσταντινούπολη.

Στον τρίτο προκριματικό γύρο η ομάδα του Στάνκου θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης Ποσόλνιτσα-Φρανκφούρτη με τους φιλοξενούμενους να έχουν το μαξιλαράκι ασφαλείας αφού στο πρώτο ματς είχαν επικρατήσει 3-0 σετ. Κορυφαίος παίκτης του ΠΑΟΚ στην σημερινή πρόκριση ήταν ο Κουβανός Χαβιέ Χιμένεζ (19π.), καθοριστικός ήταν ο Δημήτρης Τζούριτς ενώ ο Ντίμα Φιλίποφ έκανε καλή δουλειά στην διαχείριση. Οι πόντοι της BBSK προήλθαν απο: 7 άσσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ: 4 άσσοι, 58 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων.

Οι συνθέσεις:

ΒΒSK ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ (Οζκάν): Γκούνγκορ 17 (13/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ. - 22% άριστες), Γκοκγκόζ 4 (4/21 επ., 60% υπ. - 42% άριστες), Χαγίρλι 13 (9/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκουνιές 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Γενιπαζάρ 7 (2/3 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κοσκούν 3 (3/10 επ.) / Σαχίν (λ, 71% υπ. - 71% άριστες), Τόι 21 (18/27 επ., 3 μπλοκ), Τσιν 2 (1/2επ., 1 άσσος).

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 8 (6/12 επ., 2 άσσοι), Μάρκεζ 12 (7/12 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 7 (6/21 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. - 21% άριστες), Τζούριτς 18 (18/40 επ.), Χιμένες 19 (17/34 επ., 2 μπλοκ, 29% υπ. - 12% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 52% υπ. - 14% άριστες), Τερζής 1 (1/1 επ.), Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος 3 (3/3 επ.), Σαφράνοβιτς.