Χρόνινχεν – PSV 4-2: Νέο… δώρο στον Άγιαξ! (hls)

Σημαντικό βαθμολογικό έδαφος έχασε η PSV στην… κούρσα για τον τίτλο της Eredivisie, καθώς ηττήθηκε εκτός έδρας με 4-2 από την Χρόνινχεν.

Οι γηπεδούχοι σημείωσαν την πρώτη τους νίκη μετά από 40 ημέρες, δεύτερη διαδοχική ήττα για την ομάδα από το Αϊντχόφεν.

Η Χρόνινχεν άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό με τον Ρικάρντο Πέπι, ο Μπάλκερ έκανε το 2-0 στο 43ο λεπτό και ο Ενγκόνγκ το 3-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Η PSV μείωσε σε 3-1 με τον Σανγκαρέ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο Χας Τιλ έκανε το 3-2 στο 76′. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Πελουπέσι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.

Πλέον ο Άγιαξ έχει αποκτήσει προβάδισμα τεσσάρων βαθμών από την PSV και τη Φέγενορντ και πέντε από την ΑΖ Άλκμααρ.