Χόφενχαϊμ-Μπάγερν 1-1: Ματσάρα και απώλεια των Βαυαρών (hls)

Ο Κράμαριτς απείλησε πρώτος για τους γηπεδούχους στο 5ο λεπτό και ενώ λίγα λεπτά πριν τη σέντρα του αγώνα η Χόφενχαϊμ ανακοίνωσε την επέκταση του συμβολαίου του μέχρι το 2025. Η Μπάγερν δημιούργησε φάσεις με τον Γκνάμπρι στο 10′ και το 13′, τον Μίλερ στο 16ο λεπτό και τον Σανέ στο 22′ όμως είτε λόγω αστοχίας είτε με εξαιρετικές επεμβάσεις του Μπάουμαν σε δύο περιπτώσεις δεν ευστόχησε.

Ο Μπάουμγκαρτλ αξιοποίησε ασίστ του Ράουμ για το 1-0 των γηπεδούχων στο32′ ενώ ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ισοφάρισε σε 1-1 στο 2ο λεπτό του επιπλέον χρόνου του πρώτου μέρους.

Η Μπάγερν είχε περισσότερες

ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο αποφασίζοντας να πιέσει πολύ ψηλά στο γήπεδο και αξιοποιώντας λάθη του αντιπάλου. Ο Γκνάμπρι είχε δοκάρι σε τετ-α-τετ στο 68ο λεπτό ενώ ο Μουσιάλα στο 68′ και ο Μίλερ στο 72′ απώλεσαν κλασσικές ευκαιρίες για γκολ.

Το τελικό 1-1 αποτελεί τη 2η διαδοχική ισοπαλία της Μπάγερν, ενώ κρατά τη Χόφενχαϊμ στο παιχνίδι της 4ης θέσης που δίνει εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ.