Χετάφε – Οσασούνα 1-0: Χρυσή αλλαγή ο Ποβέδα

Από δύο φάσεις έφτιαξαν οι δύο ομάδες στο πρώτο φτωχό από ευκαιρίες ημίχρονο, η Χετάφε ήταν καλύτερη και απείλησε με τις κεφαλιές του Ενές Ουνάλ, η Οσασούνα είχε δύο σουτ με τον Ρούμπεν Γκαρθία και το Νάτσο Βιδάλ. Στην επανάληψη η Οσασούνα είχε δύο σπουδαίες ευκαιρίες να σκοράρει όμως το γκολ το έβαλε η Χετάφε. Ο Ντάριο Ποβέδα ήρθε από τον πάγκο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ερέρα μετά από ακόμα μια σέντρα του Νταμιάν Σουάρες (1-0, 93ο λεπτό) με το πρώτο γκολ του 24χρονου με την φανέλα της Χετάφε.

Η Χετάφε για πρώτη φορά κατάφερε να ξεκολλήσει από την επικίνδυνη ζώνη παίρνοντας μεγάλη ανάσα και φτάνοντας τους 15 βαθμούς. Η ομάδα του Κίκε Φλόρες κράτησε ανέπαφη την εστία της για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι, ενώ δεν έχασε για πέμπτο συνεχόμενο. Η Οσασούνα δεν περνάει την καλύτερη της φάση καθώς έμεινε μακριά από το τρίποντο για 9η σερί αγωνιστική.