Χάποελ Χολόν-ΑΕΚ 77-71: Μπήκε σε «περιπέτειες» πρόκρισης (HL)

Χάποελ Χολόν-ΑΕΚ 77-71: Μπήκε σε «περιπέτειες» πρόκρισης (HL)basket1thanosΤρί, 01/05/2021 - 19:53

Και τώρα τρέχουμε...

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε πολλά κενά διαστήματα στο Toto Arena του Χολόν και πλέον η Χάποελ την έφτασε στους 8 βαθμούς (3-2 ρεκόρ).

Το ματς με την Τσμόκι Μινσκ (20/01) στην Λευκορωσία είναι «τελικός» πρόκρισης για τους κιτρινόμαυρους, που είχαν τον Κιθ

Λάνγκφορντ πρώτο σκόρερ (19 πόντους) και τον Δημήτρη Μωραίτη διψήφιο (10 πόντους).

Η ΑΕΚ πήγε στο Ισραήλ για δύο αποτελέσματα (νίκη ή ήττα με λιγότερους από 3 πόντους διαφορά) αλλά τελικά οι απουσίες των Ζήση και Σλότερ της "κόστισαν" το αποτέλεσμα. Κακή η εμφάνιση της Ένωσης, που έχασε και τον Δημήτρη Κατσίβελη με τραυματισμό στο ξεκίνημα του αγώνα.

Το ματς:

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ ισορροπημένο (18-19) με την Ένωση να έχει διακριθέντες τους Γιάνκοβιτς, Μωραίτη. Μεγαλύτερος ο πλουραλισμός των Ισραηλινών στην επίθεση στα πρώτα 10 αγωνιστικά λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ προηγήθηκε 21-23 με δύο βολές του Μορέιρα αλλά η ομάδα του Δέδα έτρεξε 9-0 σερί για το 30-23 με πρωταγωνιστές τους ΜακΓκί και Τζόνσον (τους δύο καλούς Αμερικανούς των γηπεδούχων δηλαδή). Οι δύο ομάδες έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στο επόμενο τετράλεπτο και η Χολόν πήγε στα αποδυτήρια με +6 (38-32), αφού η ελληνική ομάδα δεν επέτρεψε στην αντίπαλο της να ξεφύγει.

Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα από το Ισραήλ έφτασε στο +10 (51-41) για πρώτη φορά στο ματς μετά από ένα τρίποντο του Αζάια Μάιλς αλλά Μορέιρα (κοντά στο καλάθι) και Ματσιούλις (από το τρίποντο) έφερνα και πάλι την ΑΕΚ σε απόσταση "αναπνοής" (53-51). Η προτελευταία περίοδος έληξε 55-53 μετά από ένα τελευταίο λεπτό χωρίς καλάθι.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ο Ταιρούς ΜακΓκί, ο ποιοτικότερος παίκτης της Χάποελ Χολόν, πήρε επιθετικά τις πρωτοβουλίες και με άξιο συμπαραστάτη τον Ντε Ζέουβ, έδωσε στους γηπεδούχους "αέρα" 5 πόντων (72-67). Τα φθηνά λάθη δεν περιορίστηκαν ποτέ, και το συγκρότημα του Στέφανου Δέδα έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη, ανανεώνοντας συνέχεια επιθέσεις με επιθετικά ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-32, 55-53, 77-71

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ

ΔΙΕΘΝΕΙΣ - Basketball Champions League - ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΕΚ - Μπάσκετ Off Off basket1thanos Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΕΚ ΔΙΕΘΝΕΙΣ Η ΑΕΚ έχασε από την Χάποελ Χολόν όλες τις «μάχες» (46-32 τα ριμπάουντ), έχασε το παιχνίδι και πλέον θα πάει στην Λευκορωσία (20/01) για να παίξει «τελικό» πρόκρισης με την Τσμόκι Μινσκ! Article publish on Τρί, 01/05/2021 - 19:53 Article hide updated date On Article is longform Off