Μπριζ – Λέουβεν 1-1 : Απογοήτευση ξανά (hls)

Στο -13 στο πρωτάθλημα και εκτός κυπέλλου μεσοβδόμαδα μετά την συντριβή από την Σεντ Τρούιντεν με 1-4 η Μπριζ μπήκε στο γήπεδο με άγχος και πρόβλημα αυτοπεποίθησης.

Δεν κινδύνευσε στο πρώτο ημίχρονο από την Λέουβεν η οποία ολοκλήρωσε με μια τελική το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο αλλά δεν δημιούργησε και μεγαλα προβλήματα.

Το γκολ το βρήκε από το ανόητο πέναλτι του Μεντίλ στον Μπιουκάναν. Ο Ισπανός Τζούτγκλα σκόραρε και έκανε το 1-0 (44′).

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου η Λέουβεν έχασε τριπλή μεγάλη ευκαιρία

για την ισοφάριση (54′) και ο κόσμος της Μπριζ άρχισε να γκρινιάζει.

Ως το τέλος ευκαιρίες είχαν και οι δύο ομάδες και τελικά η Λέουβεν πήρε την ισοπαλία με γκολ του Νσίνγκι στις καθυστερήσεις.

Ο κόσμος αποδοκίμασε έντονα τους παίκτες της Μπριζ η οποία είναι στο -12 από την πρωτοπόρο Γκενκ έχοντας παίξει και ένα ματς παραπάνω.

Μπριζ : Μινιολέ – Μάτα, Μέχελε, Σιλά (70′ Μπογιάτα), Μάιγερ – Ονιεντίκα, Νίλσεν (70′ Νούσα), Βανάκεν – Μπιουκάναν, Σόουα (84′ Μπαλάντα), Τζούτγκλα

Λέουβεν : Κογιοκάρου – Πατρίς (82′ Ντομ), Πλέτινξ, Ρίκα, Μεντίλ – Μαλίνοφ (70′ Νσίνγκι), Ντε Νόρε – Τόρστεϊνσον (46′ Τάμαρι), Κιγίν (82′ Σρέιβερς), Μάρτενς (89′ Χόλτσχαουζερ) – Γκονσάλεθ